Üye Girişi
Türkçe English
Ürünler
TYLÖ Sauna
TYLÖ Buhar
Wellness Ekipmanları
HotSpring Masaj Havuzları
Rivierapool Masaj Havuzları
Havuz Ekipmanları
Gölet ve Bahçe Havuzları
Yüzme Havuzları
Sorular ve Yanıtları
Sorular ve Yanıtları:

Aşağıda gölet ve bahçe havuzu yapımı ve bakımı ile ilgili olarak sıklıkla gelen sorulara verdiğimiz cevapları bulacaksınız:

1.) Gölet tabanındaki çamur:

S: Bahçe havuzumuzda bir Heissner P4900 pompa var. Aynı zamanda havuzda balıklarımız da mevcut. Balıklar, çamuru karıştırıyor ve pompa tıkanıyor. Bunu önlemek için ne yapabilirim?

C:Esas olarak pompa doğrudan göletin tabanına yerleştirilmemelidir. Tabandaki çamur pompayı çabucak tıkayacaktır. Bunu önlemek için, pompayı göletin eb derin yerinden biraz daha yüksek bir bölümüne tabandan yüksekçe (altına düz bir taş veya tuğla gibi bir malzeme koyarak) bir şekilde yerleştirmelisiniz. Ayrıca gölet skimmeri de tabanda çamur birikmesini önlemek adına iyi bir önlem aracı olacaktır. Skimmer, su yüzeyindeki yaprakları ve diğer bitki artıklarını tabana çökmeden emerek toplar. Böylece yaprakların ve diğer atıkların tabanda birikip çamur oluşturmasını önlemiş olursunuz.
Eğer tabanda halihazırda çamur varsa Çamur Temizleyicimizi kullanarak çamuru almanızı öneririz.
Yeni Aqua Craft Eco filtre ve şelale pompalarını kullanırsanız bu sorunun sizi daha az meşgul edeceğinizi de görebilirsiniz.. Bu pompalar 10 mm büyüklüğe kadar olan parçacıkları sorun olmaksızın pompalayabilirler.

2.) Bahçe havuzunda balık:

S: Bahçe havuzuma ne kadar balık koyabilirim?

C:
Basit formülümüze göre 1,000 lt su hacminde en fazla 20 cm uzunluğunda balık olmalıdır.
Bununla beraber balıkların zamanla büyüyeceklerini ve üreyeceklerini de göz önünde tutmalısınız. Havuzunuzdaki balık miktarını her sene ölçmeli ve duruma göre azaltmalısınız. Çok fazla balık, suda bulanıklığa, yosun miktarında artışa, bitkilerde hasara ve balık hastalıklarına neden olur.
Ayrıca balıklarınızı aşırı beslemeniz de, havuzunuzdaki hassas besin dengesini bozacaktır. Balıkları beslerken şunlara dikkat etmenizi öneririz: Balıklar soğuk kanlı hayvanlardır ve metabolizmaları, suyun sıcaklığı düştükçe yavaşlar. Aynı zamanda aktiviteleri de azalır ve beslenme gereksinimi de buna paralel olarak düşer.Bahçe havuzu sahipleri için bunun anlamı şudur: Su sıcaklığı yaklaşık 12°C nin altında balıkları beslemeniz gerekmeyebilir.
Balıklı havuzlarda iyi bir dış biyolojik filtreye gereksinim vardır. Havuzun en az 80 cm olan derin bir bölgesi olmalıdır.Ayrıca balık alırken onların özelliklerini ve gereksinimlerini iyice öğrenmenizi salık veririz.


3.) Aşırı yosun büyümesi:

S: 3-4 hafta da bir göletimden kepçeler dolusu yosun topluyorum. Su berrak olmasına başka bir sorun gözlemlememe rağmen yosun sürekli yeniden oluyor. Bahçe havuzumdaki yosun oluşumu tamamen nasıl önleyebilirim?

C:
Ölü bitki artıkları, yapraklar, balık dışkıları ve fazla balık yemi (yani organik maddeler) gölet içindeki bakteriler tarafından parçalanarak sonuçta inorganik maddeye dönüştürülür (organik protein parçalanarak nitrata dönüşür). Bu proses büyük miktarda oksijen ihtiyaç duyar. Besin dengesi bozulur. Eğer, gölet içinde çok az miktarda bitki varsa, sudaki aşırı besin miktarı tüketilemez ve boşta kalır. Böylece suda aşırı besin olur. Yosunlar da bu durumdan istifade eder. 
Yosun, bir damla suyun içinde dahi her zaman vardır. Ancak sudaki besin miktarı aşırı hale gelirse yosunun kontrolsüz büyümesi söz konusu olur. HEISNER bu probleminiz çözmede yardımcı olacaktır:

  • Havuzunuza az miktarda balık koyunuz ve onları azar azar besleyiniz.
  • Su yüzeyinin en az 1/3 ü kadar kısmına su bitkileri ekin. Böylece sudaki besin mitarı bitkiler tarafından emilecektir.
  • Sudaki ölü bitki atıklarını düzenli olarak temizleyiniz.
  • Havuzunuza aşırı miktarda yaprak dökülmesini önleyin (yaprak koruma ağı, skimmer vb)
  • Çok bölmeli biyolojik filtre kullanın.
  • HEISSNER gölet skimmeri ve kepçesi kullanarak, şerit yosunları düzenli olarak sudan alın.
  • Test kiti ile düzenli olarak suyun değerlerin test edin.
  • Göletinize oksijen  vermek için şelale, fıskiyeler, su püskürten heykelcikler kullanın.
4.) Gölet liner'ın altına koruyucu keçe:

S:Gölet liner'ının altına koruyucu keçe konması niçin gerekli? Çukurun taşlardan köklerden temizlenmesi yeterli olmaz mı?

C:
Koruyucu keçe  taşların ve köklerin
liner'a zarar vermesini önler. Taşları ve kökleri temizledikten sonra liner'ın altına ince kum serebilirsiniz ancak kum köklere karşı bir koruyucu olamaz. Özellikle sert ve killi topraklarda kökler liner'ı zorlayıp delebilir. Elyaf keçe bunu önler
Bu amaçla ürün programımızda olan polypropilen elyaflı keçe son derece dayanıklı bir malzemedir.


5.) Kışın pompaların bakımı:

S:
Kışın pompaları göletten almalı mıyım? Pompaların kablolarını görünmeyecek şekilde gizledik. Bu yüzden pompaların sudan çıkarılması güç olacak.Pompaların suda kalmasını yeğleriz. Ancak bu sorun olacaksa kışın ne yapmamızı önerirsiniz?

C:Prensip olarak, suyun donmayan derinliklerinde (en az 80 cm) pompa suda kalabilir. Ancak suyun daha sığ kesimlerinde hortumların ve boruların çok düşük sıcaklıklarda donabileceğini hatırda tutmalısınız. O yüzden bütün bağlantı donanımını ve aksesuarları sudan çıkarıp, yalnız pompayı suda bırakabilirsiniz (pompa kapalı olmalıdır.) 
Bununla beraber, sudaki buz kalınlığının 40 cm hatta 80 cm olmayacağında emin olamayabilirsiniz. En iyisi, pompayı da dışarı almanızı öneririz.
Pompanızı iyice temizleyin ve donma riskinin olmadığı bir ortamda su ile dolu bir kovanın içinde  pompanızı kış boyunca muhafaza edin. Bu şekilde, pompanızın contaları kurumayacak ve kir artıkları nedeniyle sertleşmeyecektir. Baharda pompanızı tekrar prize takmadan önce pervanesini elinizle dönürmeyi deneyin. Eğer pervanesi el ile rahatça dönüyorsa sezon açılışını yapabilirsiniz.
Yeni ECO fıskiye filtre pompalarımız ise suyun derinliğinden bağımsız olarak kış boyunca da suda kalabilir.

6.) Elektrik kablosunun kısaltılması:

S:Yaklaşık 14 gün önce sizden bir AQUA CRAFT P8100 pompa satın aldım. Üzerindeki elektrik kablosu 10 m uzunluğunda . Ama benim bu kadar uzun kabloya ihtiyacım yok ve onu kısaltmak istiyorum.
Kabloyu kısaltabilir miyim veya ucundaki fişi kesebilir miyim?

C:
HAYIR! Bunu yapmak size ve başkalarına zarar verebilir.Standartlarımıza göre de kablo her zaman 10 m uzunluğunda olmalı ve ıslanmaya dayanıklı bir fişi bulunmalıdır. kablo çok kısa ise bağlantının suya düşme riski mevcuttur. Tabii ki, ehil bir eliktrikçi kablonun ucundaki fişi kesebilir ve kabloyu bir kablo kanalından geçirebilir. Ancak daha sonra kablo ucuna tekrar ıslanmadan etkileyen türden bir fişin takılması şarttır.
Pompaların dışarda 10m den daha az kablo ile çalıştırılmasına müsaade edilmez ve ayrıca garantisi geçersiz olur.

7.) Su kalitesi:

S:Bir süredir, şelalesi, su yolu ve filtresi de olan bir göletimiz var. Geçen seneden beri şerit yosun problemimiz var ve geçtiğimiz bahar bu iş içinden çıkılmaz bir hal aldı.

Ayrıca artık suyumuz da berrak değil. Suyu analiz ettirdik ve şu sonuçlar geldi: ph değeri: 6, toplam sertlik: 11°f, karbonat sertliği: 9°f.
Bunlar ne demektir ve ne yapmalıyız?

C:Suyun kalitesi öncelikle pH, karbonat ve toplam sertlik değerleri ile belirlenir.İdeal pH değeri 7 - 8 arasında olmalıdır. pH değeri organik proteinin dekompozisyonu sırasında amonyum (NH4) veya amonyak (NH3) oluşmasını belirler.
PH değeri yükseldikçe çok zehirli amonyak oluşumu artar. PH değeri 8.5 ve daha yüksek ise gölet suyunda kritik amonyak konsentrasyonları  meydana çıkar.

Karbonat sertliği (KH) gölet suyunun asit kapasitesinden sorumludur ve optimal olarak Fransız sertlik dercesine göre 11 - 18 arasında (Alman sertliği : 6 - 10) olmalıdır. Eğer bu değerlerin altında olursa (su çok yumuşak) pH değeri çok oynaktır. Aşağı ve yukarı değerler arasında sıklıkla değişir. Bu durum balıklar ve sudaki bitkiler üzerinde nagatif etki yapar. 

8.) Çocukların güvenliği:

S:Bahçemize küçük bir gölet yapmayı planlıyoruz.Ancak bahçemizin etrafında çit yok.Çevremizdeki evlerde birçok küçük çocuk var. Göletin etrafına bir çit yapmak gerekli olabilir mi? Her ikimiz de çalışıyoruz ve göletimizi her zaman kollayamayız.

C:Eğer çevrenizden birisi sizin bahçenizde önlem almamanız nedeniyle kazaya uğrar ise siz sorumlu olabilirsiniz.
Bir gölet inşa ederken, gölet kenarının mümkün olduğunca sığ olmasına dikkat edin. Böylece birden derin bir suya tökezlenerek düşmeyi önlersiniz. Ayrıca gölet kenarının büyük kayalar ve taşlar ile çevrilmiş olması tutunmayı da kolaylaştıracaktır.

9.) Su bitkileri:

S:Bahçeme küçük bir gölet yapmak istiyorum. Su bitkileri ile ilgili dikkat etmem gereken hususlar nedir? a

C:Bitki ekimi için en iyi zaman bahar mevsimidir (Mart ayı). Doğal flora için değişik bitkilerin farklı su derinliği gereksinimlerine dikkat etmek gerekir:

a) Bataklık kesimi (sığ kenar) 0 ila 10 cm
b) Sığ su kesimi 20 ila 50 cm
c) Derin su kesimi > 50 cm

HEISSNER'in hazır PE havuzlarında bu iş için faklı bölgeler vardır. Sudaki fazla besinin alınması için gölet yüzeyinin en az 1/3 ü kadar alanın bitkilendirilmesi gerekmektedir.
HEISSNER kenar bitkilendirme örtüleri, gölet kenarında bitki yetiştirmede son derece fonksiyoneldir. Bu doğal malzemeden yapılmış bitkilendirme örtüleri yeni konan bitkileri yerinde tutar ve 24 ay içinde tamamen eriyerek yok olur.
Dik kenarlarda ise HEISSNER'in kenar bitki torbalarını kullanabilirsiniz.
HEISSNER'in ayrıca çeşitli boy ve şekillerdeki özel gölet bitki saksıları da bitkilendirme işinde büyük yardımcınızdır. Bu saksıların kullanılması, hem yüksek besin kaynağı içeren toprağın suda yayılmasını hem de bitkilerin kontolsüzce genişlemesini engelleyecektir. Nilüferler ve benzeri yüzer yapraklı su bitkileri fıskiyeleri sevmez. Göletinize fıskiye koyarsanız bu bitkilerden uzak tutmanızı öneririz.

10.) Gölet pompalarının çalışma süresi:

Q:Duyduğma göre günümüzde pompaların sürekli çalışması gerkiyormuş. Sabah çalıştırıp, akşam kapatmak veya uzun süreliğine tamamen durdurmak doğru değilmiş. Ne dersiniz?

A:Hayır!
Gölet pompalarının stop ettirilmesi ve öyle bırakılması onlara zarar vermez. Ancak pompaların çalışma süresini kullanılma amaçlarına göre sizin ayarlamanız gerekir.
Su yolları (şelale ile de birlikte olabilir), kayadan çıkan su kaynakları ve filtre sistemlerinin biyolojik arıtmayı sağlayan bakterilere yeterli oksijen sağlanması için gün boyu 24 saat çalışması gerekir. Filtreler ve dereler eğer sürekli susuz kalırsa mikroorganizmalar ölür. Bu filtrasyonun etkinliğini önemli ölçüde azaltır. Fıskiye pompaları veya dekoratif su püskürten figürlerin pompalarını ise istediğiniz zaman kapatıp sonra tekrar açabilirsiniz. Onların sisteme bir olumsuz etkisi olmaz.

11.) Gölet aydınlatmalarının doğru kullanımı:

S:Gölet aydınlatmalarınız ile ilgleniyorum ve onları aynı zamanda bahçe bitkilerinin aydınlatması için de düşünüyorum. Bu aydınlatmaları su dışında da kullanabilir miyim?

C:Çok fonksiyonlu AQUA Lights (U 220-T) suyun dışında rahatlıkla kullanılabilir. Ancak 50 W gücündeki Aqua Light U250-T serinin su ile soğutulmaya gereksinim vardır. Bu yüzde suda kullanılmasını tavsiye ederiz. Diğer LED aydınlatmalar su içinde kullanıldığı gibi rahatlıkla bahçede kullanılabilir. Lütfen trafolarının ve bağlantı prizlerinin doğrudan açık hava şartlarına maruz kalmamsına dikkat ediniz.12V halojen aydınlatmlar da renkli lensleri ile bahçenizde çok güzel bir ambiyans yaratacaktır.

12.) Buz önleyicinin doğru kullanımı:

S:Dün sizin AQUA ICE No. TZ 505-00 buz çözücünüzü aldım. Bu ürünü doğru olarak nasıl kullanabilirim?

C:
Böletiniz tamamen dondu ise, suya oksijen katılımı imkansız olur ve fermantasyon neticesi oluşan gazlar dışarı kaçamaz. The HEISSNER buz çözücü, buzda bir açıklık kalmasına olanak verir ve sudaki yaşam için gerekli gazların giriş çıkışına izin verir.
Sizin aldığınız ürün suya yerleştirildikten sonra kum ile doldurulmalıdır. Kapağını açıp bu iş için ayrılmış bölmelerini doldurmanız yeterlidir. Böylece buz çözücü suya batar ve üst kısımların donmasına mani olur. Düzenli olarak havalandırmayı sağlayan açıklıkların buz ve diğer biriken şeylerle tıkanıp tıkanmadığını kontrol edin. Uzun süren donma derecesinin altındaki sıcaklıklarda ilave olarak hava pompası TZ605-00 veya bir gölet ısıtıcısı TZ560-00 kullanmanızı öneririz.

13.) UV sterilazatörlerin kullanılması:

S:Sizin önerilerinize göre UV-Sterilazatörünün mekanik filtrasyon öncesi filtre girişine takılması doğrudur. Ancak okuduğum başka kaynaklar da çıkış ağzına takılmasının da mümkün olduğunu söylüyor. Bu farklı önermeyi açıklar mısınız?

C:Çıkış ağzına bağlanması durumu bazı özel Koi göletleri için geçerli olabilir. Bu göletlerin tabanında bir dip emiş vardır ve emilen su ve yosunlar mekanik bir filtreden geçer.Normal bahçe havuz ve göletlerinde UV sterilazatörü daima mekanik filtrasyon öncesi filtre girişine bağlanmalıdır. Aksi takdirde ölü yosunlar tekrar gölete döner.
Bir başka tavsiye:
Gölet yeni su doldurulduğunda UV sterilazatörünün kapatılmasını öneririz. Bir hafta boyunca günde sadece 12 saat çalıştırmanız yeterli olacaktır. Böylece hem yeni bakterilerin oluşması kolaylaşacak hem de UV lambasının ömür uzayacaktır. Ancak filtre pompası ve diğer sistemler çalışmalıdır.

14.) Biyolojik filtrelerin doğru temizlenmesi:

S:Biyolojik gölet filtresi almayı düşünüyorum. Filtreyi temizlerken nelere dikkat etmeliyim?

C:Filtre süngerleri mekanik temizleme yapar (bitki artıkları, balık dışkıları vb.) ve gölet suyu ile sudaki kirlenmeye bağlı olarak bir ila üç haftada bir temizlenmesi gerekir.
Lava taşları (biyolojik filtrasyon için gerekli mikroorganizmaları saklayan) çok sık temizlenmemelidir.Çünkü bu mikroorganizmalar için iyi değildir.
Niçin gölet suyu?
Gölet suyu ile temizlediğiniz zaman mikroorganizmaları yok etmemeyi garanti edersiniz. Temiz su ile temizlik ancak sezon sonunda önerilebilir.

Yaklaşık iki ila üç ay sonra  zeobakteriliti %3-5 yoğunluktaki bir tuzlu suya koymanızı ve 24 saat bırakmanız onun rejenerasyonu için yararlı olacaktır. Sonra temiz su ile yıkayıp filtreye koyabilirsiniz. Ancak bir daha rejenerasyonu mümkün değildir.

Prensip olarak bütün filtre sistemleri için söyleyeceğimiz: Gerektiği kadar sıklıkta temizleyin!

Bahçe havuzunuza ilişkin başka sorularınız var mı?

Bize yazın! Size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Anasayfa Ürünler Markalar Download Haberler Yenilikler İletişim English
© 2006-2014 Ayhavuz Ltd. Şti., bütün hakları saklıdır.